Můj názor na Vánoce

Ano, je to tak. Jak jste si již jistě mnozí všimli tento svátek se již blíží a já, přec Vánoce neslavím si dovoluji sdělit můj názor na ně.

Vánoce, dříve krásný svátek plný rodinné pohody, soudržnosti, lásky. V tento den se sešla celá rodina, která si povídala o všem možném i nemožném. Co se dělo ten den co se kde stalo a s kým se seznámili. Takovýchto dnů nebo spíše večerů bylo ovšem hojné množství, přece jen bez elektřiny co dělat po večerech než-li spát či si povídat s rodinou. Ovšem Vánoce se trochu odlišovali. Byl to den kdy si chudá rodina z toho mála co měla chtěla udělat vzájemně radost, tedy hlavně svým nejbližším. Kolikrát si odepírali větší porce jídla aby vystačilo déle a mohli dětem dát lepší jídlo o Vánocích, nebo dokonce nové oblečení. Hlavní byl ale stále duch Vánoc - pohoda, klid. Vánoce nebyli svátkem spěchu a stresu jak je tomu nyní. Máme do Vánoc ještě měsíc a mnozí lidé již mají dárky koupeny nebo je již shání a na poslední chvíli pak budou řešit nejmenší a největší problémy. Týden, dva předem shánět stromeček. Po ozdobení rázem zjistí, že světýlka nesvítí tak rychle do města pro nové žárovičky či celá světla. Ještě kontrola obrovského seznamu lidí a dárků které jim mají připadnout zda nějaký nechybí.
Ale proboha. Opravdu to tak chceme? Chceme jen velké množství darů pokud možno za co největší peníz? Dokážou nám cenou dárku lidé jak moc jim na nás záleží? Nikoli! Budu-li multi-miliardář mohu nadělit hmotné dárky obrovské hodnoty kde komu a nemusím jej mít ani rád. Budu-li opravdu chudý mohu poslat pár lidem dopis, prostý dopis, s přáním krásných Vánoc plných pohody a lásky a dát jim tak najevo, že na ně myslím a mám o ně starost. Takovýto dopis v sobě obsahuje mnohem více citu, mnohem více lásky než ony honosné dary. Náplní Vánoc se postupně stává zrujnovat Vaší peněženku a pokud možno i účet, mnozí si na dárky dokonce půjčují. Tak řekněte upřímně sami, může Vás vůbec potěšit dárek kvůli kterému si váš blízký bude muset dělat starosti a doufat, že bude mít dost z výplaty na to aby splatil Váš dárek, nájem, elektřinu, plyn a ještě si z toho koupil co má rád, na co má chuť? Nestačil by vám menší dárek, třeba pěna do koupele a šampón který opravdu využijete a jehož cena je podstatně menší než-li třeba televize se kterým by jste dostali malinkou část toho obrovského srdce? Proč my, dnešní lidé tolik lpíme na materiální podstatě? Zajisté je to dáno i reklamou a zkušenostmi. Vánoční reklami nás bombardují slogany typu "Pouze s tímto tarifem budete moci volat s rodinou zdarma o svátcích" a podobné. To je skvělé, ne? Není však lepší s rodinou býti než-li si s ní volat? Za pět-set korun měsíčně by jste za vašimi známými mohli jezdit přes celou republiku alespoň 5x do roka!
Opravdu bychom se jako velká komunita lidí, jako "moderní společnost" měli zamyslet nad našimi prioritami, nad pocity nás i druhých, nezadupávat tradice které spojují rodiny do země a nahrazovat je materiálním vlastnictvím, které je dozajista také důležité.  Ano, ne každý slaví Vánoce, ne každá víra je má, ale svátků je mnoho a toto se netýká jen Vánoc. Prosím zkusme býti lepšími lidmi, zkusme býti lepšími pro sebe, naše děti a být vstřícní k okolí.
Nyní snad již jen předem přeji krásné svátky, těm kdo je slaví a mnoho úspěchů ve vašem životě. Vše dělejte v klidu a s rozvahou. Když už Vánoce tak ať jsou klidné, krásné a vroucně milující.
Poznámka:
Vánoce jsem psal původně s malým v i když sem měl nutkání s velkým. Později přepsáno na velká V. Snad je to tak správně.

Chyb je spousta, nechtějí se mi opravovat. 

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *