Páteční úvaha

Dáno již jsem ve věku kdy bych měl umět rozeznat co je dobré a co ne. Bohužel i přes tento předpoklad si nejsem jistý. Dobro a zlo je z mého pohledu natolik relativní, že jej snad nikdy nebudu moci pochopit. Nemluvě o tom, že občas pochybuji o tom zda existuje něco jako dobro a zlo. Nevím jak přesně bych jej definoval. Jelikož dobro pro jedince se většinou rovná jeho vlastnímu potěšení. Je pro mě jakožto pro tesaře dobré, že se potopila loď, protože budu mít práci - jsem potěšen z vidiny příjmu. Jako "společnost" můžeme dobro chápat tak, že vede k nějakému vyššímu cíli, příspívá k jeho plnění. Ovšem pak vyvstává otázka co je to společnost a zda její cíl je "dobrý".

Lidé, přec jsou stejní, se opravdu hodně liší. Nejen povahou, ale i svým vzhledem a cíly. Jak tedy můžeme vytvářet společenské cíle? Veškeré skuponové cíle jsou vlastně chytrým tahem, kdy silnější/schopnější jedinec ovládá jiné. Po jeho smrti většinou přejme vládu jiný silný jedinec, ať již původní myšlence bezmezně věřil či nikoli.

Ptám se tedy, kdo jsem abych mohl rozhodovat, byť jen v mém případě, co je dobré a co nikoli? Mé úvahy, mé emoce - stav mé mysli - nikdy nebude schopen rozpoznat dobro a zlo v aboslutním měřítku. Tudíž nikdy nebudu vědět zda jsem spáchal dobrý či zlý skutek, zda jsem učinil dobré či špatné rozhodnutí. Nebudu se tedy moci učit z vlastních chyb a nebudu schopen se jim vyvarovat v příštím tahu.

Lidské bytosti jsou opravdu poměrně ubohé. Snažíme se ovládat přírodu, poznávat vesmír bez toho abychom znali domov (zemi) a poznávat druhé, říkat jim co je dobré a to vše bez toho abychom znali své vlastní Já. Neznáme sami sebe. Což základem je bytí.

Jednou snad dosáhneme poznání a budeme schopni se rozhodovat správně. Až tento moment nastane bude mít teprve smysl tvořit umělou inteligenci. My jenž jsme nedokonalí se snažíme vytvořit něco co je lepší, vyspělejší než-li my. Připustíme-li existenci Boha ať již v jakékoli formě, musíme si přiznat, že ani on nebyl schopen vytvořit nic lepšího než-li je on sám.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *