Potřebujeme katany?

Nemůžu si pomoci, poté co jsem zhlédnul trailery chystaných filmů, popřípadě snímky z filmů jenž jim předcházeli a všeobecně tak nějak směr kterým se ubírají hry i filmy poslední dobou, tak mi přijde, že skoro ve všech se vyskytuje nějaký meč, nejlépe katana.

V tom mě utvrdil i trailer k filmu The Wolverine - ten by měl dorazit již tento rok v červenci do českých kin. Čím dál tím více filmů se odehrává alespoň částečně v Asii, mnoho výrobců do názvu produktů dosazuje slova jako čínské či japonské a to přesto že ani z jedné země nepochází.

Asi bych měl být šťastný, líbí se mi snímky z Asie, líbí se mi japonština, korejština, čínština a takřka miluji meče, ale tak nějak mi přijde, že je to celé jen takový obchodní obal. Mám pocit, že si my všichni, tedy i já, vytváříme na asijské země názor především z filmů a podivností co se šíří po internetu. Mnoho smyšlených zkušeností, zážitků a zdeformovaných pravd, kterým bohužel věří stále více lidí, zahaluje asijské státy rouškou tajemství a mystiky. Kdybychom na dva týdny vyrazili do některé ze zmíněných zemí, možná by jsme zjistili, že je tam vše úplně jinak, že se to až tolik neliší od života který vedeme my.

Berme tedy hry, seriály i filmy s nadsázkou jaká jim patří, jsou tu většinou pro to aby nás bavili nikoli vzdělávali - až na pár výjimek - snažme se vzdělávat různými cestami a hledat pravdu ukrytou pod četnou vrstvou báchorek, polopravd a výmyslů.

Závěrečnou otázkou tedy je, potřebujeme vůbec katany? Proč polovina super vojáků, válečníků z budoucnosti a gangsterů používá katany nebo jiné meče? Žijeme ve 21. století, když jdu po ulici tak kolem mne nikdo nechodí s mečem u pasu, jelikož tu skoro nikdo necvičí kendó ani šerm, tak jsem nepotkal ani nikoho s bokutounem nebo shinaiem, dokonce i kordy jsem viděl jen u sběratele a na hradech. Pokud budou v budoucnu používat nějaké zbraně, nejspíš budou střelné, aby se nemuseli k nepříteli příliš přibližovat, neboť to jsou stejně ozbrojení sraby či pořádkové složky. (Málo kdy někdo použije zbraň k vznešenějším cílům.)

Meče ve filmech a hrách? Klidně, ale ať to s nimi nepřehání, přeci jen se jedná spíše o historickou věc i když nás stále láká pohled na chladné, nabroušené ostří sečné zbraně.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *