CMUS - Moc ve dvojtečce

Kdysi jsem tu psal, že jsem našel zajímavý konzolový přehrávač hudby. Pokud si na to vzpomínáte jmenoval se MOC a využíval ncurses. Dnes tu pro vás mám přehrávač pro trochu náročnější uživatele. Tentokrát se nechová jako daemon, ale jako klasická aplikace která se spustí a ukončí. Ovládání má z velké části převzaté z populárně nepopulárního editoru Vi či Vim.

Pozor, jméno dnešního představeného je krátké a obtížně vyslovitelné. Je to CMUS! CMUS je opět textový program využívající ncurses. Spouští se tedy v terminálu nebo konzoli což nemusí sednout každému, cmus si to pojistil ještě tím, že používá příkazový mód podpobní Vimu a má sedm pohledů.

CMUS po spuštění
CMUS po spuštění

Po spuštění se jeví přehrávač opravdu prázdný, musíte do něj totiž přidat svou hudební sbírku. To se dá udělat několika způsoby, já uvedu ten který je dle mne nejrychlejší a nejpohodlnější. Chceme tedy přidat například složku Hudba z našeho domovského adresáře.

 :add ~/Hudba

Ano, stačí jednoduše napsat dvojtečku klíčové slovo add a pak umístění. Nyní bychom měli mít dostupnou naši hudební kolekci a máme možnost ji procházet.

V hudební kolekci se můžete pohybovat pomocí kláves JK, nebo pomocí šipek jeli vám to příjemnější. Složky otevíráte mezerníkem a přehrávání zahájíte klávesou Enter.

Jak jsem již zmínil, tak cmus obsahuje sedm pohledů. První je výchozí a je to pohled na vaši hudební kolekci. Druhý pohled (standardně klávesa 2) obsahuje seřazenou hudební sbírku, třetí je (kupodivu klávesa 3) je pak playlist, čtvrtý obsahuje aktuálně přehrávanou frontu, pátý umožňuje procházet soubory, šestý obsahuje filtry a sedmí nastavení.

Své nastavení si můžete uložit pomocí

:save

Tento přehrávač má samozřejmě daleko více možností a jejich rozebrání by bylo na delší příspěvek. Vše podstatné najdete v manuálových stránkách programu

man cmus

nebo v tutoriálu, který vás naučí základní techniky

man cmus-tutorial

Jen bych nerad zapomněl na jeden z nejdůležitějších příkazů a tím je:

:q

Tímto příkazem ukončíte cmus.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *