Bože miluji tu vůni

Právě mi po několika dnech dorazila kniha Knihy a typografie z nakladatelství Host. Autorem knihy je Martin Pecina – známý typograf, který získal mnoho ocenění. Pojďme se ale věnovat spíše té knize a mým dojmům z ní.

Knihu mi přivezla česká pošta, takže její rohy jsou bohužel trošku ohnuté, ale ani to nekazí její krásu. Její desky ovládají pouze tři barvy – červená, černá a bílá – vyrytý (mně neznámý) znak a decentní dekorace. Zadní strana knihy není nikdy příliš zajímavá, zde je k vidění jen popis knihy a autora, ISBN a názvy základních třech částí knihy. Kniha je vázaná a příjemná na dotek. Papír použitý na desky mi přijde podobný jako v případě Bible – překlad 21. století (té verze co vlastním).

Již to nezdržujme a pojďme ji otevřít! Ano. Miluji tu vůni otevřené knihy. Je to doslova nepopsatelné. Jako první mne do očí udeřila červená dvojstrana. Na jedné její straně je ilustrace a na druhé krátký text, kde jsou všechna písmena s nahrazena písmenem f. To mi mimochodem připomnělo krásnou trilogii od Haruki Murakamiho 1Q84 z nakladatelství Odeon. Hned druhá věc které jsem si všiml byla záložka, tenký kus červené látky zašití v knize. Skvělý nápad, mám jen asi dvě knihy, které ji mají také. A já ptám se proč to nemohou mít všechny? Usnadňuje to nám čtenářům život, nemusíme sebou všude tahat různé záložky a zároveň se nemusíme bát ukázat revizorovi lístek abychom neztratili stránku. Pojďme ale otočit pár listů a dostat se zas o kousek dál.

Obsah knihy je jednoduchý a v jednoduchosti je krása. Tematické celky jsou zarovnány na střed a psány bílým písmem v černém bloku. Následuje je na levý praporek zarovnaný seznam kapitol, ten je však už psaný černým písmem na bílém pozadí. Zajímavé mi přišlo zejména to, že je uvedeno číslo stránky a pak teprve název.

Po prvním zběžném prolistování stránek na mě působí kniha neskutečně dobře. Písmo je čitelné, řádkování přirozené, mnoho doplňkových ilustrací a obrázků, papír použitý na jednotlivé stránky kvalitní. Skoro se až bojím na knihu sahat abych ji nepoškodil, neboť působí téměř jako umělecké dílo.

Teď se jdu již pustit do čtení. Pokusím se nabrat a zapamatovat si co nejvíce pojmů a dojmů, abych vám o nich mohl následně něco napsat.

Abych nezapomněl tak stránky Marina Peciny jsou book-design.eu a ISBN 978-80-7294-813-0

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *