Paterčata, přesnídávky. Jo, a ještě atomové zbraně!

Nějak pořádně ani nevím, kde se ve mě vzala ta potřeba se k tomuto tématu vyjádřit. Možná to bude tím, že mám prakticky celou úvodní timeline zaplněnou jen „novinkami“ o paterčatech. Rád bych upozornil na to, že je to spíš takový můj malý výlev. Rozhodně to neberte nějak směrodatně, jsem tak nespolečenský člověk, že bych podporu zrušil zcela, lidi obdařil čipem při narození a obnovil trest smrti.

Abych byl upřímný nechápu vůbec proč lidi řeší co se rodině poslalo a co s tím udělala. Nechť si dělají co chtějí, pokud tím neobtěžují ostatní. Že vrátila nějaký pitomý balíček může být přece všem úplně ukradené. Já bych na poště balíček o kterém nevím také nechal (v minulosti už bylo pár podvodů založených na „mylném“ doručení a tak, ale příklad fakt hledat nebudu). Že mají přidělené pečovatelky? Mno, to je hold obsaženo v našem zákoně (údajně), takže pokud budete mít tři děti a více, tak vám také nějakou přidělí.

Horší to začíná být v případech jako je přidělení bytu nebo darování kočárku. Kočárek je asi sporný jen proto, že ostatní jej zdarma nedostali a nepřijde jim to fér. Což chápu vzhledem k cenám kočárků. Nicméně, důležité je, že kočárek byl rodině věnován soukromníky (pokud se nepletu), nezatížil tedy nijak plátce daní a tak dále. Nevím, zda na něj byla uvalena darovací daň a od jaké hodnoty se vůbec stanoví, ale to je asi úplně jedno. Je to asi jako kdybych šel a náhodné osobě na ulici dal kapesníčky, rohlík nebo třeba DVD. Prostě je do toho ostatním úplné kulové.

Teď se dostávám ale k bytu a zde už začíná přituhovat. Moc si to z médií nepamatuji a jak to bylo ve skutečnosti netuším, ale byt jim myslím byl přidělen městem Milovice. Ano, říkali cosi o nestandardní „zátěži“ pro rodinu a o tom, že předchozí ubytovací prostory nejsou dostačující, to mi ale přijde irelevantní. Pokud se to odehrálo tak, jak to prezentovala média, tak se nemohou divit, že se zvedla vlna kritiky. Byty jsou přeci jen ještě o kousek dražší než kočárky a město s nějakými deseti tisíci obyvateli by je asi nemělo jen tak „rozdávat“. Gesto super, ale akorát rozvířilo vodu a je trochu nefér. Za to by však měl(a) být kritizována osoba za to odpovědná.

Oukej. Co dál? Mno, chtěl bych se pozastavit nad tím, že patronce paterčat hrozí vyhazov. O tom se můžete dočíst například na stránkách tn.cz. Co to jako sakra je? Rozhovor sem samozřejmě neposlouchal, můj zájem o nějakou rodinu ze sousedního města prostě nedosahuje takových hodnot. Fascinující mi však přijde shrnutí. Takže patronka, která rodinu celou dobu zaštiťovala a pomáhala jí má být propuštěna proto, že řekla svůj názor o hospodaření s penězi? No děláte si ze mě kuva prdl? To je asi jako kdyby mého zkoušejícího vyhodili za to, že si myslí, že neumím látku a oznámí mi to během zkoušky. Proboha… Že cikáni nebo pokud chcete tak romové (nevím proč se stal první termín urážlivým) vyhazují den staré jídlo je poměrně známý fakt, dělají to tak i jiné národnosti. Abych nebyl ukřižován nějakým magorem co si na to potrpí, tak to dozajista nedělají jen jiné národnosti ale i jiné etnické skupiny a tak dále. Jsem technik ne antropolog. Co se mi z okolí doneslo, protože nebydlím zrovna daleko, tak pečovatelky v domácnosti slouží spíše jako „děvky pro všechno“ a nejhůře se k nim chová matka. Otec je z doslechu v pohodě. Už jen to, že některé ošetřovatelky/pečovatelky/chůvy nebo jak to nazvat u nich odmítly pracovat o něčem svědčí.

Lidé si sestavují svůj vlastní názor a publikují jej ― to je asi to nejhorší co nám kdy demokracie přinesla. Demokracie je samozřejmě super a sluníčková, ale tvrdé režimy bez svobody mají také něco do sebe, ale to je daleko za rozsah tohoto příspěvku.

Abych se tedy vyjádřil k názorům. Prošel jsem si jednu z diskuzí pod náhodným příspěvkem. Příspěvek je momentálně veřejný (20. 1. 2015) a dostupný online.

Tak to vezmeme nějak popořadě. Odkaz na Blesk.cz mě moc nezajímá… tak třeba:
„V článku mi chybí psychicky a tělesně týraná paní Rulíková - Zlomocná. Mám o ni strach.“
To je co? Ironie? Vůbec ten příspěvek nechápu. To bude ale asi mé omezení.

Tak raději pokračujeme:
„Jestli Kinova vi, ze jeji deti takovy sracky nezerou ( moje taky nejedly brokolici a kvetak ze sklenicek), tak je logicky, ze to vratila. Taky to mohla svihnout do popelnice. Pokud vubec kdy jake presnidavky pro patercata existovaly.“
To mi přijde celkem rozumné, až na označení sračky.

„Jestli jsou ti Romové takoví zloduši, tak mi vysvětlete, že zaplatili poštovné za zaslání zpět.“
Taky OK. Co sem viděl nějaký úryvek dokumentu, tak otec normálně pracuje. Rozhodně mohli balíček jen odmítnout ať si s tím pošta dělá co chce.

„Cikán necíkán, když je ženská kráva a nelíbí se jí pomoc ostatních, tak ať jde někam. A to nemluvím o kompotech.“
Mírněji řečeno: nevnucovat někomu pomoc o kterou nestojí.

„Popravdě po těch všech výhružkách zabitím bych se balíku s jídlem možná i bála.“
Já bych ho nepřijal ani bez výhrůžek. A vy?

„Krásně jednostranně podaná story s cílem zasévat zlost a nenávist...“
Diskutabilní. Spoléhejme trochu více na inteligenci našich spoluobčanů.

„" V něm postavila na pranýř patronku českých paterčat Kláru Vítkovou-Rulíkovou, která si v médiích dovolila kritizovat romskou rodinu, pro niž sama hodně a nezištně udělala. " A? Paní KR se chovala jako tetka-drbna vod vedle. Profesionálně selhala.“
Tady už jsem začal vážně přemýšlet, že si ten rozhovor najdu a pustím. Nicméně kritika existuje i konstruktivní. Autorka mi je dost nepříjemná. Ale tak třeba má zkušenosti v oboru a může úroveň profesionality posoudit (Uváděné vzdělání autorky: Univerzita Karlova v Praze).

„Jó vole, někdo mi pošle nablito ve skleničce a já mu poděkuju a hodím to do koše... Ta biodylina by měla být ráda, že jí to poslali zpátky a jestli chce, pošlu jí stopadesát korun za poštovný!!!“
Teď se to zvrhlo na nějaký odboj proti BIO potravinám?

A teď to bude malinko delší. „Je mi ty rodiny tak lito. Me pripadaji v tomhle blazinci tak neskutecne normalni! Ja tady mam jedno jediny mimino a jsem z nej nekdy utahana jako pes...a pomahaji mi lidi, na ktery se muzu spolehnout a mam zazemi... Presnidavky? Co to je zase ta hovadinu? Kdo je vubec poslal do tech silenejch xenofobnich Milovic? Kdyz jsem v tom dokumentu videla toho silenyho zavistivyho souseda, u toho osklivyho predrazenyho baraku, ty totalne nezkuseny slepice-pecovatelky u tech malinkych miminek (jak muzou takovy lidi tam vubec poslat?? Takova nezodpovednost!) tu blaznivou sebeprezentujici se babicku - ja jim hrozne preju, aby to zvladli. Nejak. Jakkoli. Drzim palce, obema, ja jim fandim.“
Šílené xenofobní Milovice? Poslal? Copak je to nějaký koncentrační tábor? Nikdo jim to nenařídil a kdykoli se mohou odstěhovat, třeba k paní autorce. Slepice-pečovatelky je nejspíš založeno na nějakém propracovaném systému hodnocení, který se autorka na gymnáziu naučila.

Ach. To pro mě bylo až vysilující. Lidi by se prostě měli starat jen o sebe a své nejbližší. Tresty by měli být dostatečné přísné (nejlépe automatizované) aby nám zajišťovali bezpečí a bylo by to.

Nevím. Jsem celkem užaslý z toho, že se v těch nahodilých shlucích informací někdo orientuje natolik aby si vytvořil vlastní názor. Jaká je rodina nevím, podle toho co jsem slyšel celkem fajn až na… výjimky. Plýtvání? Dozajista! Částečně snad dané kulturou, ale vyhodit někoho za to, že to řekne? Děláte si srandu? To je jako kdyby třeba v „Ano, šéfe!“ všechny chválili. Chyby jsou všude. Bohužel nemám znalosti na takové úrovni abych byť jen odhadoval kvalitu „chův“, ale ti co bezmezně věří v to, že jediná cikánská/romská rodina je utlačovaná by si měli trochu rozšířit obzory a poptat se třeba v oněch xenofíbních (dle autorky) Milovicích, kde rodina žije.

Tak snad závěrem. Čtenáři a čtenářky, pokud jste se dostali až sem, tak si zasloužíte nějakou odměnu. Nic pro vás však nemám a pokud bych měl asi bych si to nechal. Jsem chamtivý. Je na čase přestat se dívat na křivky osciloskopu a černobílé televize, přestat naslouchat ve zvukotěsné místnosti a přesedlat na nové technologie zobrazující celé spektrum barev a vychutnat si zvuk sahající daleko za hranici lidského vnímání.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *